Історія бібліотеки





Історія Пустовійтівської 
сільської бібліотеки




                                 У нашому селі є бібліотека.
                                   І ми йдемо туди, як в храм.
                                           Там є книжки, журнали і газети,
                           Які допомагають нам.

Пустовійтівська  бібліотека вітає та підтримує всіх людей у їхній любові до читання та прагнення навчатися все життя. Працюючи з людьми ми прагнемо забезпечити рівний доступ до інформації, ідей та знань через книжки, періодичні видання та інші ресурси. Ми віримо в свободу читати , навчатися, відкривати нове.
 Бібліотека в селі Пустовійти була відкрита в 1936 році. Вона розміщалася в невеликій кімнатці, яка була виділена в сільському клубі. Частину книг було зібрано в населення, частину закуплено на кошти сільської ради. Фонд бібліотеки становив біля двохсот примірників книг. В основному це була художня література.  Книги користувалися великим попитом серед населення. Люди після трудового дня приходили до бібліотеки, щоб послухати розповідь бібліотекаря про книги, ділилися враженнями про прочитані книги. Люди тягнулися до знань.
        Розпочалася Велика Вітчизняна війна. За роки окупації   клуб  та бібліотека з книжковим фондом були знищені.
        В післявоєнний період почалася велика робота по відбудові села. В 1946 році відновили свою роботу клуб та бібліотека. Завідував бібліотекою в цей час Побідаш Кирило. Книги для бібліотеки закупили сільська рада та колгосп. Частину книг в бібліотеку принесли жителі села. В бібліотеці часто проводилися голосні читання, інші масові заходи. Вона стала для багатьох жителів місцем, де вони проводили своє дозвілля.
        В 1954 році бібліотеку було переведено в розпорядження Хмільницького відділу культури. В цей час завідуючою бібліотекою працювала Соколюк Надія Тимофіївна. Бібліотека поповнилася новими виданнями, фонд її зріс.
  В 60-х роках розпочалося будівництво нового сучасного будинку культури, який гостинно відкрив свої двері в 1973 році. З цієї нагоди в селі відбулися великі урочистості.
  В новому будинку культури для бібліотеки було відведено три великі кімнати на другому поверсі. Фонди бібліотеки значно зросли. Було відкрито читальний зал і дитячу кімнату. Бібліотека налічує в цей час майже 10 тисяч книг для дорослих та дітей. Завідуючим бібліотекою в цей час працював Українець Степан Іванович, який будучи головою сільської ради доклав багато  до будівництва будинку культури.
      Українець Степан Іванович працював на посаді завідуючого  Пустовійтівською    сільською бібліотекою з 1973 року по 1985 рік.
  Він проводив значну роботу по пропаганді бібліотеки шляхом оголошень, виступами на сторінках місцевої багатотиражки «Колгоспник», проводить бесіди про роль книги в житті людини, виступає з лекціями про значення книги, аналізує читання дітей. Степан Іванович веде покласну картотеку, яка дає можливість постійно контролювати стан охоплення дітей читанням. Внаслідок проведеної роботи всі діти села були читачами бібліотеки, а також майже всі дорослі жителі села.
  Основні напрямки індивідуальної та масової роботи в цей час – це пропаганда книги, виховання патріотичних та інтернаціональних почуттів, любові до праці, профорієнтація юного покоління. В бібліотеці та в школі проводилися літературні ранки, бесіди, бібліографічні огляди. В бесідах читачам бібліотекар пояснював такі поняття, як «собі вартість», «продуктивність праці» та інші. Була оформлена книжкова полиця « Економіка – наука господарювання».
   Значну увагу бібліотека приділяла трудовому вихованню та профорієнтації підростаючого покоління. Для цього Степан Іванович складав списки рекомендованої літератури «Твоя майбутня професія», запрошував на зустрічі з учнями передовиків колгоспного виробництва: механізаторів Українця Петра, Вогнивого Василя, ланкову – буряковода Крученюк Софію, доярку Наумову Галину. В бібліотеці були оформлені книжкові виставки «Веде шкільна стежина на ферми і поля», «На світі тисячі професій – одна із них твоя», «Майбутнім господарям полів».
   Бібліотека та бібліотекар користуються популярністю серед жителів села. Про це свідчило те, що в бібліотеці завжди було людно.
   Фонд бібліотеки зростав, поступало багато періодичних видань – газет та журналів.
   Степан Іванович Українець за час роботи в бібліотеці неодноразово нагороджувався урядовими грамотами та нагородами.
  Великого розквіту набула бібліотека в 80-і роки, коли було  створено Хмільницьку централізовану бібліотечну систему. Книжкові фонди бібліотеки регулярно поповнювалися новими виданнями за різними галузями знань, художньою літературою, довідковими виданнями, багато надходило дитячої літератури.
         Бібліотека стала культурно- освітницьким центром села, місцем відпочинку для його жителів.
         В цей час були організовані пересувні бібліотеки на тракторному стані, на молочно- товарній фермі, а на період збирання урожаю пересувна бібліотека була організована на току.
         На всіх виробничих ділянках проводилися різні масові заходи: вшанування передовиків, підводилися підсумки соціалістичного змагання, зустрічі з передовими людьми, свято першої бронзи, свято першого снопа, проводи механізаторів на жнива, на посівну. Це були свята всього села.
         В бібліотеці проводилися читацькі конференції, літературні  та  тематичні вечори, зустрічі  з заслуженими людьми села, учасниками  Великої  Вітчизняної  війни. Проводилися різні масові заходи в школі і дитячому садку.
  Бібліотека обслуговувала   більше пятисот читачів.
  В 90-их роках, як буревій, пронеслись по Україні реформи. Не минули вони і культурно-освітницькі заклади. Бібліотека зазнала великих змін. Кількість книг, які надходили в бібліотеку значно зменшилась. Фінансування на культуру значно скоротилося.
  Бібліотека потребувала капітального ремонту, але за відсутності коштів він  не  проводився. Приміщення  бібліотеки  стало  аварійним.
       В 1997- 2000 роках Пустовійтівську сільську бібліотеку на свій баланс взяло Товариство з обмеженою відповідальністю « Урожай». За цей період фонд бібліотеки не поповнювався взагалі. Але бібліотека та клуб відчували підтримку з боку ТОВ «Урожай» у проведенні масових заходів, які в той час були основним напрямком бібліотеки. Проводилися різні масові заходи на всіх виробничих ділянках товариства – в полі, на фермі, на тракторній бригаді. Це пересувні книжкові виставки, обговорення книг та статей з періодичних видань, політінформації на актуальні теми. Крім того разом з клубом готували концерти агітбригади, проводи на жнива, свято обжинків, свято Івана Купайла, свято Нового року.
  З 2002 року, після децентралізації , бібліотека знаходиться на балансі Пустовійтівської сільської ради.
  Пустовійтівська сільська бібліотека зараз обслуговує жителів сіл Пустовійти та Зозулинці, де бібліотека була закрита в 1995 році, співпрацює з усіма структурними підрозділами, які є на території сільської ради : школа, ДНЗ, амбулаторія, відділення зв’язку, сільський клуб, фермерські господарства, приватні підприємці.
       З 1989 року і по даний час завідуючою бібліотекою працює Дімітрова Лідія Василівна, випускниця Київського державного інституту культури імені О. Є. Корнійчука.
   Всі масові заходи, які проводилися і проводяться в селі, районі, області не обходяться без участі бібліотеки. Це світлиці територіальних громад, огляди художньої самодіяльності, святкування Дня Незалежності, свято врожаю, проводи на жнива, мітинг – реквієм, порисвячений Дню Перемоги.
   В ці роки проводяться різні масові заходи. Бібліотека в складі Пустовійтівської територіальної громади брала участь у святкуванні Дня Незалежності у місті Хмільнику і в селі. Була представлена книжкова виставка «Земля моя – ти серцю дорога», а також щедра господа.
   Проводяться різні заходи в дитячому садку і в школі. Зокрема був проведений відкритий урок народознавства «Отчий край дорожчого нема»,  
   який проходив в Пустовійтівському ДНЗ, завдяки та за сприянням сільської ради , бібліотеки, клубу. Тут були присутні дошкільники та учні молодших класів, вихователі, вчителі, батьки, учасники художньої самодіяльності Пустовійтівського сільського клубу, запрошені керівники різних районних служб.
   Досить цікаво пройшов дитячий ранок «Козачата запрошують на свято», тут дітям була запропонована книжкова виставка «Наша мова калинова». Завідуюча бібліотекою провела бесіду «Україна – славний козацький край», а маленькі козачата запропонували козацькі ігри.
   Молодші школярі з цікавістю відвідали театралізований бібліотечний урок «Незнайко в бібліотеці».
  Бібліотека брала участь в мистецькому цвіті Хмільницького району в м.Вінниця, де Пустовійтівська територіальна громада представляла театралізоване свято «Проводи в армію».
    В 2006 році за рішенням 23 сесії 4 скликання Пустовійтівської сільської ради бібліотека була переведена у вільну кімнату ДНЗ, так як приміщення кімнат в яких вона знаходилась були аварійними. Незважаючи на невелике приміщення в бібліотеці були відкриті виставки для дітей та дорослих: «Усе моє – все зветься Україна», «Наука для дитини, як сонце для життя», різні тематичні полиці: «Гіркі сльози Чорнобиля», «Невмирущість народних традицій», «В Україні наша доля й воля». Бесіди, перегляди літератури, вікторини, дитячі ранки та інші заходи проводилися в ігровій кімнаті ДНЗ.
     Весело пройшло свято врожаю «Хвала рукам, що пахнуть хлібом». Тут була розгорнута книжкова виставка «Де господар ходить, там і хліб родить», а також на столах представлені композиції із квітів, овочів, та фруктів.
    Дванадцятого серпня 2007 року бібліотека в складі Пустовійтівської територіальної громади приймала участь у святкуванні 75-річчя утворення Вінницької області, де також представляла театралізоване свято «Проводи в армію».
    В Зозулинецькій ЗОШ бібліотека разом зі школою провели реквієм «Голодомор 33-го», на якому були присутні учні школи , вчителі, сільський голова, молодь, запрошені очевидці ти подій Сердюк Василь Іванович, Никонюк Ганна Никифорівна, Червінський Олександр Федорович.
    Багато уваги в бібліотеці приділяється вихованню дітей, тому в дитячому садку був проведений дитячий ранок «Свято ввічливих малят».
    Проводяться заходи присвячені Т.Г.Шевченку. Зокрема, з дошкільниками та молодшими школярами проведене свято «Шевченко – голос душі народної», на якому діти з цікавістю слухали розповідь бібліотекаря про життєвий шлях Тараса, а потім декламували його вірші.
    Завжди цікаво проходять заходи до Дня Незалежності, тому що це свято усього села. На свято приходять жителі сіл Пустовійти та Зозулинці. Вони знайомляться з книжковими виставками, зокрема, «Моя земля – земля моїх батьків», а також з виставками українського рушника і української хустки, з цікавістю слухають концертну програму.
    З допомогою бібліотеки проходять свята у школі. На сам перед, це Свято першого дзвоника «Знову дзвоник веселий лунає». В числі інших учнів завжди вітає бібліотекар, і вручає кращим читачам книги.
    В ДНЗ проводяться дитячі ранки «А ми Миколая любимо» та новорічні ранки «Благословляйся Рік Новий».
    В школі проводяться уроки пам’яті, присвячені трагедії на Чорнобильській АЕС, та дню Перемоги. Зокрема «Чорнобиль – наша печаль і скорбота».
    В бібліотеці проведений дитячий ранок «Осінь щедра, осінь мила» для дошкільників та учнів, де бібліотекар разом з дітьми дізнавалися де живе фарбниця Осінь. А до дня Захисника Вітчизни було проведене свято татусів, де діти разом з мамами вітали своїх батьків.
    Цікавою була бесіда для школярів «Герб, прапор, гімн – державні символи України», де вони дізналися про державні символи, про їх історичне минуле, про значення цих символів для нашого народу. Для старшокласників цікавим був перегляд літератури «Ти наше диво калинове, кохана українська мово».
    До Міжнародного дня захисту дітей був проведений дитячий ранок «Сонце дитинства», яке було приурочене випускникам дитячого садка. Самим активним учасникам свята бібліотекар вручила їхні улюблені книжечки.
    В бібліотеці працює клуб «Казкарики», мета якого виховувати, з допомогою казки, любов та повагу дітей до історії  нашого народу, знати та пам’ятати свій родовід. Виховувати повагу до старших.
    Читачі бібліотеки беруть участь в усіх літературних конкурсах, які проводяться в районних бібліотеках для дорослих і дітей. Зокрема, читачка бібліотеки Гуцалюк Наташа брала участь в обласному конкурсі дитячої літературної творчості «Я землі своєї паросток зелений», написавши оповідання «Диво природи». А також – у Всеукраїнському конкурсі юнацької літературної творчості «Легенди рідного краю» з легендою «Вишня – вічна наречена» за яку отримала грамоту та цінний подарунок.
    Оксана Соколюк брала участь у конкурсі вишивок, присвячений дню народження Т.Г.Шевченка.
    Наташа Желіба брала участь у конкурсі малюнків, присвяченому дню народження Л.Українки.
    Про свою роботу бібліотекар звітує на сесії сільської ради. Тут обговорюється її робота і вносяться пропозиції що до її роботи.
    Кожного року бібліотека бере участь разом з клубом у районному святі української пісні, районному конкурсі козацької пісні.
    В 2011 році, з приходом на посаду сільського голови Хомюка Сергія Леонідовича, за кошти сільської ради в двох кімнатах сільського клубу був проведений капітальний ремонт, і бібліотека переведена в це приміщення.
     На сьогоднішній день бібліотека налічує 15990 екземплярів книг, одержує 15 примірників газет і журналів, обслуговує 500 читачів.
     Бібліотека працює на допомогу процесу національного відродження і духовного становлення читачів, проводить популяризацію краєзнавчої літератури. Для цього створено в бібліотеці краєзнавчий куточок, де представлені краєзнавча література, матеріали по історії села, а також виставка старовинних речей. Тут представлені рушники, хустки, сорочки, ікони, а також горщики та інші речі, якими користувалися наші предки. Відкритий читальний зал. Цікаві дитячі виставки, в експозиції яких нові дитячі книги подаровані читачами і спонсорами.
    Так, що незважаючи на вік науково – технічного прогресу, сільська бібліотека залишається інформаційним центром села, центром духовного становлення особистості, забезпечує загальнодоступність до знань. Адже, місія бібліотеки – створювати людям умови для духовного росту, самоосвіти і самовиховання, допомагати у вихованні гармонійно розвинених громадян, гідних жити і творити сьогодення, що вбирає в себе заповіти, традиції попередніх поколінь.
    
  
А вдячні читачі пишуть про бібліотеку так: 
         «Є в селі бібліотека.
         Безліч книг хороших в ній.
         Ну, а ще газет, журналів
         Для дорослих і малих.
         Про новинки сповіщає
         Тут підрозділ книг нових.
         Тут фантастика, пригоди,
         Детективи, гумор, сміх,
         Історичних книг багато
         Для дорослих і малих.
         А ще виставка цікава
         Про історію села :
         Про минуле і сучасне,
         Знаменитостей сільських.
         Для школяриків маленьких
         Клуб «Казкарики» працює,
         І малята цікавого
         Тут багато дізнаються.
         Люблять всі сюди ходити:
         І дорослі і малі.
         Тут дідусь Петро читає
         І дошкільник Валентин.
         Майже кожний день буває
         В бібліотеці голова,
         І директор школи також,
         І завідуюча садка.
         А завклубом забігає
         За сценарієм любим.
         Вихователь, лікар, вчитель
         Тут постійні читачі.
         Галаслива дітвора
         Теж буває тут щодня.
         Ось така бібліотека,
         Що працює в нас в  селі.


Історія  Пустовійтівської  сільської бібліотеки записана зі спогадів колишніх  бібліотекарів : Соколюк Н.І. , Українця С.І., Задорожнюк Н.С.  Історію записала бібліотекар Дімітрова Л.В. 

Немає коментарів:

Дописати коментар